Poczuj dotyk.

Ze wszystkich pięciu zmysłów  wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyk w życiu płodowym rozwija się najwcześniej ,bo już w pierwszym trymestrze ciąży. W kulturach pierwotnych był on czymś codziennym, naturalnym . Proste gesty wzajemnego głaskania się i przytulania służyły ludziom do budowania relacji  i wzmacniania więzi emocjonalnej .

Czucie to zarówno dotykanie, jak i bycie dotykanym. Często bywa on niedoceniany. Odnosimy wrażenie, że do doświadczania , poznawania świata , komunikowania się wystarcza nam mowa , wzrok i słuch. Dotyk niesie ogromną ilość sygnałów , jakie odbieramy w kontakcie ze światem zewnętrznym. Zawarte są w nim informacje o własnym ciele, wzajemnych zależnościach między nami, a innymi osobami.

To także świadomość ruchu , sposób w jaki chodzimy, poruszamy się. Niezwykle ważnym doświadczeniem , które rzutuje na rozwój emocjonalny , jest kontakt cielesny między matką a dzieckiem. Rozpoczyna się on już w momencie życia płodowego. Poprzez głaskanie, dotykanie , masowanie brzucha matka nawiązuje kontakt niewerbalny z dzieckiem.

Tworzą się podwaliny więzi emocjonalnej. Już na tym etapie rozwoju psychofizjologicznego dziecko uczy się czucia i jego różnicowania. Jest on sygnałem bezpieczeństwa , miłości, czułości, ale także zagrożenia, lęku, strachu .

Dotyk uspakaja , dlatego tak istotne jest, aby po urodzeniu niemowlę mogło być położone na brzuchu mamy. To pomaga dziecku uśnieżyć szok , lęk związany z procesem adaptacji do nowego, nieznanego środowiska i samodzielnemu podjęciu funkcji życiowych po przecięciu pępowiny .U niemowląt dotyk stanowi podstawę jego komunikacji z otoczeniem i jest najważniejszym czynnikiem jego edukacji rozwojowej.

Poczynając od uważnego badania własnego ciała , komunikowania się z rodzicami , a skończywszy na tworzeniu informacji o cechach podłoża, ubrań i zabawek.

Pamięć ciała małego dziecka zawiera i obejmuje te doświadczenia, które dotyczą opieki macierzyńskiej, a szczególnie wrażeń sensorycznych i wrażeń związanych z sytuacją karmienia. Niestety w procesie wychowania , w codziennej pielęgnacji, opiece nad dzieckiem pomniejszamy rolę i znaczenie dotyku .

Dotyk zostaje zapamiętany na głębokim poziomie ciała i wpływa na kształtowanie się i budowanie naszych relacji z ludźmi oraz pozycji i roli jaką pełnimy w kontaktach interpersonalnych. Implikuje to sposób w jaki postrzegamy nasze ciało, jak się w nim czujemy , czy potrafimy uważnie słuchać płynących zeń komunikatów, żyć w harmonii i odnosić się doń z szacunkiem i troską . A może traktujemy je jak wroga i katujemy nadmiernym wysiłkiem fizycznym, obżarstwem , bądź głodzimy się ?

Stąd już prosta droga do schorzeń psychosomatycznych , anoreksji , bulimii. Napinamy mięśnie, spłycamy oddech powodując tym samym, że coraz mniej czujemy. Nasz świat doznań i wrażeń zmysłowych zubaża się i powoli zamiera.

„Ludzie mają oczy , a nie widzą ,

ludzie mają uszy, a  nie słyszą,

ludzie mają nosy, a nie czują,

ludzie mają ręce, a nie dotykają ,

ludzie mają nogi, a nie chodzą,

ludzie mają serca, a nie kochają „

Wiesław Karolak

Na ile w codziennym życiu jesteś świadom dotyku ?

Powrót na stronę główną

 

Olga Przybyłek

Jestem psychologiem, psychoterapeutą . Psychoterapią indywidualną i pomocą psychologiczną zajmuję się od 15 lat, Pracuję z pacjentami po przebytych traumach oraz z osobami, które borykają się z zaburzeniami nastroju, doświadczają lęków , zmagają się z zespołem stresu pourazowego oraz objawami psychosomatycznymi. Pomagam pacjentom, którzy wychowywali się w rodzinach z problemem alkoholowym i doznawali przemocy psychicznej oraz fizycznej. Obecnie zdobytą wiedzę i wieloletnie doświadczenie wykorzystuję w prywatnym  Gabinecie Psychoterapii Przystań który prowadzę w Katowicach,