Joga. Równowaga ciała i umysłu.

Joga. Równowaga ciała i umysłu.

Joga, to hinduski system filozoficzny, który narodził się w Indiach. Joga nie jest religią. Jest nauką o cielesnej i duchowej kontroli nad swoim ciałem i umysłem. Traktuje ona psychikę i ciało jako jedność . Oba te elementy powinny się wzajemnie uzupełniać i równoważyć. W jodze powyższą równowagę możemy  osiągnąć głównie poprzez  praktykowanie asan  (ćwiczenia fizyczne) i pranajamy  (ćwiczenia oddechowe). Asana oznacza postawę. Jest to sztuka ustawienia całego ciała w fizycznej, umysłowej i duchowej postawie. Asany były doskonalone na przestrzeni wieków, tak aby ćwiczeniu można było poddać każdy mięsień, nerw i gruczoł. Poszczególne postawy noszą nazwę zwierząt i ptaków .

Wzięło się to stąd, że starożytni joginowie komponując asany podpatrywali zwierzęta, ich znajomość ruchów, celowość wysiłku i szybkość regeneracji sił.Wykonywanie asan daje stabilność, lekkość i zdrowie. Nieruchoma i wygodna pozycja ciała przyczynia się do wytworzenia psychicznej równowagi. W ćwiczeniach biorą udział wszystkie mięśnie i ścięgna dlatego ciało pozostaje gibkie i sprawne. Większość asan zmierza do usprawnienia czynności organów jamy brzusznej. Natomiast pozostałe działają na kręgosłup.

Wpływ asan zaznacza się w procesach trawiennych, perystaltyce jelit, układzie neuruhormonalnym, układzie krwionośnym. Ponadto powodują one lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych, w tym mózgu. Zwiększony przepływ krwi  sprawia, że  nagromadzone produkty przemiany materii zostają usunięte, a dostarczane są substancje odżywcze.

Ciało czyste od wewnątrz jest bardziej odporne na choroby. Pranajama natomiast to kontrola oddechu, którego efektem ma być spokój umysłu i równowaga pracy układu nerwowego. Prana oznacza powietrze, oddech, siłę życiową , ayana zwiększenie szerokości, długości i objętości. Pranajama jest więc systematycznym wydłużaniem  wdechu i wydechu, które mają życiodajne znaczenie dla organizmu.

Praca z oddechem odbywa się zarówno podczas wykonywania asan, jak i w medytacji. W hathajodze ćwiczenia oddechowe mają pomóc praktykującemu skoncentrować umysł na wykonywaniu asan. Rezultatem jest uczucie napełnienia ciała energią i świeżość umysłu, a klatka piersiowa jest silna i otwarta.

Praktykę jogi można rozpocząć w każdym wieku i bez szczególnej sprawności fizycznej. Jest wskazane, aby osoby rozpoczynające swoją przygodę z jogą  uczyły się jej pod okiem doświadczonego instruktora. Pozwoli to zapobiec utrwalaniu się  błędów w wykonywaniu ćwiczeń .

Powrót na stronę główną