Z jakim problemem mogę zgłosić się do psychoterapeuty ?

Pytanie do psychologa  na pozór błahe, ale  jest bardzo ważne zważywszy na to że mnóstwo osób , które wymagają pomocy psychologicznej nie wie skąd biorą się ich problemy i nie kojarzy faktów które miały miejsce nawet w dalekiej przeszłości,  a które mają znaczący wpływ na życie  tu i teraz.  Wielu z nas koncentruje się na swoich problemach chcąc poradzić sobie z nimi samemu sięgając po przeróżne poradniki w czasopismach , prasie codziennej telewizji oraz Internecie. Każde działanie kierowane chęcią zmiany powoduje że z coraz większym zainteresowaniem kierujemy się w stronę specjalistów, osób z którymi chcemy skonsultować nasz obecny stan psychiczny. Z czym w takim razie zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty z jakim problemem , stanem emocjonalnym ?  Odpowiem Ci w ten sposób. Z jakimi problemami spotykam się  w mojej codziennej pracy ?  Pracuję z ludźmi  po przebytych traumach , osobami walczącymi z depresją , współuzależnieniem , trafiają do mnie  osoby które mają rodziny alkoholowe , osoby życzące na co dzień w dużym napięciu i stresie , przeżywające straty,  dziecka lub kogoś  bliskiego , osoby z problemami w relacjach małżeńskich , przeżywający rozwód , zdrady , itp. Pomagam pacjentom którzy do mnie trafiają przejść przez trudne sytuacje życiowe . Zycie natomiast samo pisze przeróżne scenariusze w których potrzebujemy wsparcia specjalisty.

Jaką konkretną pomoc mogę uzyskać u psychologa ?

Psychoterapeuta na pierwszych spotkaniach z pacjentem poznaje jego osobę. Jednostki pragnące realnej pomocy otwierają się przed psychoterapeutą. Wiąże się to z wieloma barierami , które systematycznie , stale są pokonywane na każdym kolejnym spotkaniu. Terapeuta pomaga wydobyć na światło dzienne problemy pacjenta , które ujawniają się podczas procesu interwencji psychologicznej , oraz w kolejnym etapie psychoterapii. Na spotkaniu u psychologa spodziewaj się przede wszystkim pytań , które niejednokrotnie będą dla Ciebie trudne , być może niezrozumiałe, ale prowadzą do poznania Twoich problemów z którymi przychodzisz licząc na skuteczną interwencję terapeuty. Terapeuta po poznaniu pacjenta dobiera narzędzia terapeutyczne które stosuje w pracy nad zgłoszonymi lub ukazanymi podczas wywiadu tematami nad którymi należy się pochylić  . Nie oczekuj szybkich recept , oraz trafnych odpowiedzi na każde pytanie . Odpowiedzi na nie mogą być zupełnie inne od tych , na które liczyłeś a reakcje i słowa  terapeuty inne od oczekiwanych. Praca z psychologiem wymaga przede wszystkim Twojej inicjatywy. Pamiętaj że to z czym pochodzisz  do terapeuty wszystkie Twoje problemy , emocje sprawy, konflikty , rozterki, traumy, skutki ,bóle należą do Ciebie . Terapeuta tylko pomaga poprzez swoje doświadczenie , zdobytą wiedzę oraz narzędzia terapeutyczne , natomiast Twojej pracy nie wykona za Ciebie. Zmiany w procesie psychoterapii zazwyczaj przebiegają powoli , czasami nawet niezauważalnie . Terapeuta pokazuje zależności , które pomagają nam zrozumieć własne zachowania oraz powielane schematy. Ich rozumienie pokazuje je w zupełnie innym świetle , a to z kolei prowadzi do zmian.   

Kiedy podjąć psychoterapię ?

Wielu moich pacjentów na początku zgłasza się do mnie po poradę , konsultację swojego obecnego stanu psychicznego , z problemami osób bliskich z którymi oni sami sobie nie radzą.  a które rzutują na ich zdrowie psychiczne. Na trudne pytania i problemy osób szukających wsparcia nie ma od razu łatwych odpowiedzi i jednorazowych recept. Tu z pomocą może przyjść bliższe poznanie pacjenta oraz podłoża jego zachowania w rodzinie,  relacjach międzyludzkich oraz  motywacji w konkretnych decyzjach oraz postępowaniu . Terapeuta po przeprowadzonym wywiadzie ocenia czy będzie potrzebna psychoterapia i proponuje pacjentowi takie rozwiązanie   W tym momencie po wspólnej decyzji terapeuty i pacjenta rozpoczyna się proces psychoterapii , poprzedzony dokładną diagnozą i poznaniem problemów. Psychoterapia jest dla osób w każdym wieku . Ważna jest systematyka spotkać z psychoterapeutą . Zaleca się kontakt raz w tygodniu dla trwałych i zauważalnych efektów działania terapeuty.  Gabinet Psychoterapii Przystań zajmuje się psychoterapią osób dorosłych.

Jak długo trwa proces psychoterapii ?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi . Długość procesu psychoterapii najczęściej zależy od stanu psychicznego pacjenta,  jego problemów otoczenia samego pacjenta oraz tematów nad którymi  z którymi  pracuje z terapeutą . Najważniejsza  w terapii jest systematyczność i cykliczność spotkań które  odbywają regularnie o ścisłe określonych stałych porach. Kluczowym elementem dla skuteczności działań terapeutycznych jest również motywacja.

Kilka ważnych wiadomości o  pracy Gabinetu. 

Prowadzę psychoterapię  dla osób dorosłych z problemami związanymi z depresją,  zaburzeniami lękowymi . Pracuję indywidualnie z wszelkiego rodzaju traumami oraz trudnymi przeżyciami związanymi z przemocą w życiu dorosłym oraz w dzieciństwie.

Jestem Certyfikowanym Terapeutą EMDR. Jest to skuteczna metoda w pracy z przeżyciami traumatycznymi , które mogą się objawiać nawet po kilkunastu latach.  Terapia EMDR odbywa się w połączeniu z psychoterapią indywidualną.

Masz problemy w pracy , żyjesz w ciągłej niepewności  jutra, nie radzisz sobie w trudnych sytuacjach w relacjach międzyludzkich,  chcesz poprawić swoje kontakty  z najbliższymi oraz w towarzystwie  znajomych ? Nie czekaj. Decyzja o wizycie u psychoterapeuty może być jedną z najważniejszych jaką ostatnio podjęłaś/podjąłeś w swoim życiu. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Odzyskaj spokój oraz sens i radość z życia.

Gdzie mogę zasięgnąć informacji na tematy związane z moją przyszłą terapią ?

Z myślą o Tobie stworzyłam Czytelnię Psychologiczną, w której znajdziesz kilka podpowiedzi dotyczących Twojego życia wewnętrznego i problemów związanych z szeroko rozumianą psychiką ludzką.

Staram się pisać na różne  tematy związane z psychologią , oraz procesem psychoterapii bazując niejednokrotnie na sztuce , znanych osobach , które również tak, jak każdy z nas miały swoje problemy, wywodziły się z różnych środowisk i próbowały odnaleźć swoją drogę życiową.

Artykuły psychologiczne  zawierają kilka sugestii, przemyśleń i są swego rodzaju kompendium wiedzy, o tym, jak się zachowujemy , jakie sfery naszego życia wpływają na  naszą psychikę i w jaki sposób możemy sobie radzić, z tym co trudne nie  tylko  w nas samych, ale również u osób z którymi dane jest nam przebywać na polu  rodzinnym, osobistym i zawodowym.

Zachęcam Cię do zapoznania się z artykułami oraz do kontaktu, gdzie możesz zasugerować tematy, które chciałbyś by były poruszone w kolejnych opracowaniach. Życzę Ci owocnej lektury.

W czytelni psychologicznej znajdziesz wiele ciekawych zagadnień , które pomogą Ci uporządkować swoją wiedzę na temat szeroko pojącego życia psychicznego.

Dowiesz się m.in o psychoterapii indywidualnej, o aspektach depresji , przyczynach traum, o leczeniu DDA , tzn problemie dorosłych dzieci alkoholików zmagających się z bagażem przeszłości uzależnionych osób najbliższych.

Czytelnia pozwoli również zgłębić konkretne aspekty problemów psychicznych oraz zrozumieć ich źródła jak i podjąć pierwsze kroki w drodze poprzez własną psychoterapię.