Beton, czy natura…..?

Coraz dłuższe dni i budząca się z zimowego odrętwienia przyroda zachęcają do tego, aby choć na moment zatrzymać się i poobcować z otaczającą nas naturą. Żyjemy w przekształconym, sztucznym środowisku. Miejsce trawy i ziemi zajęły wybrukowane kostką chodniki, a na przydrożnych skwerach rosną arachityczne drzewka otoczone wielkimi donicami.

Dziś, gdy do ludzkiej rzeczywistości wkroczył  świat wielowymiarowych bilbordów, reklam, filmów trójwymiarowych z wolna zaczyna zanikać umiejętność przeżywania głębokich wzruszeń i odczuwania bliskiej, emocjonalnej więzi z naturą. Jak mówił profesor Wiktor Zin: „ Natura nie znosi krzyku, gadatliwości.

Przemawia szeptem”. Hałas, jakim jesteśmy na co dzień bombardowani stępia nasz zmysł słuchu, naszą wrażliwość na subtelne bodźce. Ludzie przyzwyczajeni do hałasu nie słyszą tego szeptu. Zatracamy dar obserwacji i zdolność zachwycania się malowniczością dzikiego krajobrazu. Zapominamy, że jesteśmy częścią świata przyrody bez którego nasza egzystencja byłaby niemożliwa.

W pędzie życia, często nie dostrzegamy fragmentów przyrody, która otacza nas na co dzień. Poszukujemy ekstremalnych przeżyć, silnych, dynamicznych bodźców zapominając o prostocie.  Odgrodziliśmy się od uczuć, jakie wywołują proste widoki, jak choćby  chmury leniwie przesuwające się po niebie.

To, co proste, statyczne stało się nudne, a przecież te pozornie nudne obrazy, jakie oferuje nam przyroda tworzą wysoką skalę silnych przeżyć i doznań. Jak silny ładunek emocjonalny możemy odnaleźć w kontakcie z naturą wie ten, kto obserwował ją tuż przed burzą . Ile w niej napięcia, dramatyzmu, budzących grozę odgłosów i barw.

I gdzie tu miejsce na statykę?. Są to przecież olbrzymie, ruchome kompozycje świetlne, które wydobywają głębie poszczególnych planów.

Natura zachwyca i inspiruje o każdej porze roku. Nawet mgła, która pozornie zasłania tylko świat ma swoją głębię, kolorystykę i tworzy nastrój tajemniczości.

Wiosna, to dobra pora na rozwijanie daru obserwacji i wrażliwości na subtelne obrazy, doznania, dźwięki. Otwórzmy się zatem na otaczające nas harmonijne piękno natury i przez moment zastanówmy , co wypełnia naszą przestrzeń życia.

Powrót na stronę główną

Olga Przybyłek

Jestem psychologiem, psychoterapeutą . Psychoterapią indywidualną i pomocą psychologiczną zajmuję się od 15 lat, Pracuję z pacjentami po przebytych traumach oraz z osobami, które borykają się z zaburzeniami nastroju, doświadczają lęków , zmagają się z zespołem stresu pourazowego oraz objawami psychosomatycznymi. Pomagam pacjentom, którzy wychowywali się w rodzinach z problemem alkoholowym i doznawali przemocy psychicznej oraz fizycznej. Obecnie zdobytą wiedzę i wieloletnie doświadczenie wykorzystuję w prywatnym  Gabinecie Psychoterapii Przystań który prowadzę w Katowicach,