Ciało. Być mocnym jak korzenie , giętkim jak gałęzie.

Ciało. Być mocnym jak korzenie , giętkim jak gałęzie.

Ciało.

Warunkiem harmonijnego rozwoju psychiki i ciała jest tzw. zakotwiczenie w ciele i podłożu. Zakotwiczenie w ciele oznacza, że organizm posiada całkowity kontakt z każdą częścią swojego ciała, może ją swobodnie doświadczać i odczuwać .

Zakotwiczenie w podłożu zwane również ugruntowaniem to kontakt stóp z podłożem . Nogi i stopy pełnią funkcję korzeni i łączą nas z ziemią. Powinny zatem być silne i mocne , stanowić solidną podporę . Ważną rolę pełnią tutaj kolana, ich elastyczność . Swobodne ruchy są możliwe tylko wówczas , gdy stoimy z kolanami lekko ugiętymi i ciężarem ciała przeniesionym do przodu.

Jeżeli kolana są nadmiernie wyprostowane ( tzw. przeprost), wtedy cały ciężar ciała spada na kręgosłup, szczególnie na jego odcinek lędźwiowy , który musi się nadmiernie wyginać , a to prosta droga do dolegliwości korzonkowych i dyskowych w późniejszym wieku.

Kręgosłup najlepiej wypoczywa w pozycji wyprostowanej. Stres , nadmiar problemów, brak oparcia sprawiają , że plecy zmieniają się stopniowo w twardą i zaokrągloną skorupę, której ciężar z czasem nas przytłacza.

W odniesieniu do emocji zablokowane kolana nie pozwalają na pochłonięcie stresu, złości. Emocje te koncentrują się w dolnym odcinku pleców i powoduje pochylenie górnej części ciała. My Europejczycy zaabsorbowani jesteśmy głównie górnymi częściami ciała, szczególnie głową .

Traktujemy głowę jako centrum ego. Powoduje to oprócz negatywnych zmian w wyglądzie i zdrowiu przesunięcie poczucia siły i mocy z podstawy tj. stóp na szczyt tj. głowę. Wykorzystując górne części ciała jako ośrodek siły człowiek zmienił miejsce lokalizacji tego ośrodka w stosunku do zwierząt i dlatego stracił w znacznym stopniu wrażliwość sensoryczną zwierząt.

Dolna część ciała jest bowiem bardziej zwierzęca w swych funkcjach niż górna . Funkcje dolnej części ciała są bardziej instynktowne i mniej poddają się kontroli świadomości.

Gdy odcinamy się od tej części ciała tracimy wiele z naszej rytmiczności i wdzięku. Japończycy używają słowa hara , które oznacza brzuch , a także jakość kontaktu z tym obszarem. Punkt hara znajduje się pięć centymetrów poniżej pępka .

Jeżeli osoba jest skupiona na tym punkcie mówi się, że jest zrównoważona psychicznie, a jej ruchy są lekkie i pewne. Jeżeli osoba jest dobrze zakorzeniona jej ciało jest zbalansowane , wyprostowane i mocne , wtedy energia swobodnie przepływa przez ciało.

Zadbajmy więc o to, by w codziennym życiu i pośpiechu chwilę czasu poświecić na zastanowienie się nad poczuciem własnego ciała. Spróbuj zwolnić , tak , aby poczuć każdy krok , zwróć uwagę jak stopa dotyka podłoża , czy Twój każdy kolejny krok jest chwiejny czy też pewny i mocny.

Bibliografia.

 Lowen A, Duchowość ciała, Jacek Santorski &CO Wydawnictwo

Powrót na stronę główną