Zaczął się czas wakacji, urlopów, które dają nam możliwość odpoczynku i wytchnienia od codziennej bieganiny i stresu. Czas na odzyskanie energii. Dobrze przeżyty urlop stwarza okazję nie tylko do odpoczynku i regeneracji organizmu ale przyczynia  się również do rozwoju naszej osobowości tj. odzyskania kontaktu ze swoimi autentycznymi uczuciami , pragnieniami, potrzebami. Ale czy jeszcze umiemy odpoczywać?. Jesteśmy zalewani poradami i ofertami przewodników, biur podróży dokąd wyjechać, co zwiedzić, ale mało kto mówi jak to zrobić.

Odpoczynek to umiejętność, którą trzeba ćwiczyć nie tylko podczas urlopu ale i w dniu  codziennym. Jeżeli tego nie robimy możemy ją zatracić, a wtedy nasz organizm przestaje się regenerować. Staje się przeciążony, niedotleniony, mamy trudności z koncentracją, a nasze zmysły odpowiedzialne za odczuwanie siebie i świata ulegają stępieniu.

Kluczem do dobrego odpoczynku jest mentalne odcięcie się  od codziennych obowiązków i uspokojenie umysłu. Zreflektujmy wokół czego krążą nasze myśli, gdy jesteś  na urlopie. Jak dużo owego czasu spędzam myślami w tym miejscu, w którym przebywam. Czy delektujemy się obecną chwilą, czy też zastanawiamy się nad  sprawami, obowiązkami, które na nas czekają gdy wrócimy do pracy.Weźmy w podróż tylko te rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne. Telefony służbowe, laptopy pozostawmy w domu. Aby prawdziwie odpocząć  i w pełni doświadczyć miejsca, w którym przebywam musimy zwolnić tempo,  unikać pośpiechu i pustego, mechanicznego odhaczania kolejnych pozycji w przewodniku aby zrealizować plan urlopu. Przemierzając nawykowo codziennie tą samą trasę zatracamy umiejętność widzenia i dostrzegania piękna w codziennym, banalnym widoku. Odpoczynek daje nam możliwość wzbogacenia swojej wrażliwości. Ale żeby tak się stało trzeba uruchomić uśpione zmysły i wytrącić umysł z letargu przyzwyczajenia i  skierować go na elementy  otaczającej rzeczywistości. Spróbujmy odczuć miejsce, w którym przebywamy wszystkimi zmysłami jego niepowtarzalne i charakterystyczne widoki, dźwięki, zapachy.Podróż może być podróżą nie tylko do wyznaczonego miejsca ale również w głąb siebie. Nie jest ważna ilość zaliczonych miejsc i natłok wrażeń ale jakość naszego odpoczynku i poczucie, że wróciliśmy z urlopu pełni sił i energii do wyzwań jakie czekają nas w życiu.

Powrót na stronę główną